Vězení za dopravní nehodu

Řešíte odpověď na otázku, kdy hrozí vězení za dopravní nehodu? Poradíme v tomto článku.

Dopravní nehoda s vážnými následky

Stát se účastníkem dopravní nehody není nikdy příjemné, ať již v pozici poškozeného nebo viníka nehody, když se jedná o nedbalostní autonehodu. Vězení za dopravní nehodu není automatickým trestem. Následky, které pro vás zavinění nehody bude mít, závisí na povaze nehody. Dopravní nehoda může být bez zranění, se zraněním lehčím nebo těžším, v nejvážnějších případech pak při autonehodě může dojít také k úmrtí jedné nebo více osob. V tomto článku se zaměříme zejména na otázku trestního řízení při způsobení vážnější dopravní nehody a nastíníme odpověď na otázku, kdy hrozí vězení za dopravní nehodu.

Nehoda se zraněním

V případě, že v roli viníka způsobíte nehodu, při které dojde ke zranění dalších účastníků s delší pracovní neschopností a zdravotními následky, pak se zpravidla již vaše jednání nebude posuzovat jako přestupek, ale bude proti vám zahájeno trestní stíhání pro trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Předpokladem takového trestního stíhání je, že se jednalo o nedbalostní způsobení dopravní nehody, nikoliv úmyslné jednání. Podstatný vliv z hlediska trestání má také, zda byla autonehoda způsobena pod vlivem alkoholu nebo nikoliv. Alkohol za volantem a zavinění autonehody zvyšuje riziko uložení vězení za dopravní nehodou.

Nedání přednosti v jízdě se zraněním

Vyšetřování nehody

Bezprostředně po nehodě zahájí policie fázi prověřování, kdy šetří nehodu standardním způsobem, sbírá důkazy, konzultuje děj se znalci a vyslýchá svědky. V případě, že z výše uvedeného vyplyne, že jste viníkem nehody, je proti vám zahájeno trestní stíhání. Jako obviněný máte právo na obhajobu v souladu s trestním řádem. Případné uložení trestu vězení za dopravní nehodu nezávisí na rozhodnutí policie, ale výhradně trestního soudu.

Podmíněné zastavení trestního stíhání

Poté co policie dokončí fázi vyšetřování, předá výsledek své práce státnímu zástupci. Ten pro prostudování veškerých dokumentů rozhodne, zda-li proti obviněnému podá obžalobu k trestnímu soudu nebo vydá usnesení o podmíněném zastavení trestního stíhání. Z uvedených možností většina viníků doufá v podmíněné zastavení trestního stíhání, kdy je stanovena viníkovi nehody zkušební doba. Pokud obviněný řidič dodrží zkušeností dobu a povede řádný život, je následně stanoveno, že se osvědčil a trestní stíhání tímto končí.

vězení za dopravní nehodu

Výše uvedené rozhodnutí je ale v kompetenci státního zástupce, záleží tedy pouze na jeho úsudku, jak bude celá věc pokračovat. Předpoklady pro vydání podmíněného zastavení jsou především doznání viny, nahrazení škody poškozenému formou alespoň ohlášení škody na pojišťovně, omluvy poškozenému a obvykle také poskytnutí finanční pomoci poškozenému nad rámec odškodnění z povinného ručení. Při podmíněném zastavení trestního stíhání tedy nehrozí vězení za dopravní nehodu.

Řízení před trestním soudem: Vězení za dopravní nehodu?

Hlavní líčení u trestního soudu proběhne obvykle v případě, že jste státním zástupcem obžalováni. Na hlavním líčení proběhne zpravidla výslech obviněného řidiče a jsou prováděny veškeré důkazy včetně výslechů svědků a znalců z oboru silniční dopravy a zdravotnictví. Hlavní líčení končí obvykle vyhlášením rozsudku, ale může být také rozhodnuto o podmíněném zastavení trestního stíhání. V případě, že jste do doby nehody žili bezúhonný život a nehodu nezpůsobili pod vlivem omamné látky, popřípadě nenastaly žádné další přitěžující okolnosti, budete s nejvyšší pravděpodobností odcházet od soudu s podmíněným trestem odnětím svobody a zákazem řízení a nenastane vězení za dopravní nehodu.

Dopravní nehoda s následkem smrti

Hrozí vězení za dopravní nehodou v případě smrtelné autonehody? Stal-li se trestný čin z nedbalosti, nešlo o agresivní jízdu ani viník nepožil před jízdou alkohol, je poměrně pravděpodobné, že mu trestem bude podmíněné odnětí svobody, zákaz řízení a případně také peněžitý trest.

V případě že viník požil alkohol, bude rozhodující jaké množství a jaký byl jeho efekt na jednání a schopnosti řidiče. Je důležité si uvědomit, že každé vyšetřování i řízení před soudem je individuální a záleží na jednotlivých okolnostech případu jako i na jednání účastníků.

Právní pomoc řidičům

Řešíte otázku vězení za dopravní nehodu? Potřebujete právní pomoc při řešení této životní situace? Řešíte možnost podmíněného zastavení trestního stíhání? Můžete se na nás obrátit. Jsme advokáti, kteří vám mohou poskytnout komplexní právní pomoc v trestním řízení včetně pomoci při jednání s poškozeným a vaší pojišťovnou.

Mgr. Petr Škadra

Domluvte si schůzku

Napište nám pomocí formuláře a domluvíme si osobní schůzku.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.

Nezávazný kontakt

Kontaktujte nás pomocí formuláře, abychom si domluvili na řešení vašeho případu.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.