Zavinil jsem dopravní nehodu – trestní stíhání

Zavinění dopravní nehody se zraněním třetí osoby. Pravděpodobně hrozí trestní stíhání.

Viník dopravní nehody

Zavinil jsem dopravní nehodu může zaznít v myšlenkách řidiče po autonehodě. Ročně nastanou tisíce dopravních nehod a bohužel řada nehod končí zraněním třetí osoby. Pokud není zranění pouze marginální, pak obvykle hrozí viníkovi nehody trestní stíhání pro ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti v případech vážnějšího zranění.

Těžkou újmu na zdraví se rozumí delší dobu trvající porucha zdraví v souvislosti s autonehodou (zpravidla léčba delší než 6 týdnů) a některé vyjmenované případy dle trestního zákoníku, a to konkrétně:

  • zmrzačení,
  • ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti,
  • ochromení údu
  • ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí,
  • poškození důležitého orgánu,
  • zohyzdění,
  • vyvolání potratu nebo usmrcení plodu,
  • mučivé útrapy.

Těžká újma na zdraví u poškozeného se zjišťuje z lékařských zpráv poškozeného a související pracovní neschopnosti.

Zavinil jsem dopravní nehodu?

Jsem viník autonehody

Trestní řízení vůči viníkovi autonehody

Po dopravní nehodě se zraněním třetí osoby nastává obvykle prověřování policií, kdy jsou shromažďovány důkazy o nehodovém ději, lékařské zprávy poškozeného a případné znalecké posudky z oboru dopravy k posouzení autonehody. Pokud policie dospěje k závěru, že došlo autonehodou k trestnému činu, pak zpravidla zahájí trestní stíhání a obviní řidiče. Tak nastává fáze vyšetřování. Zavinil jsem dopravní nehodu je tak spojení, které často vyhledávají trestně stíhání řidiči.

Po skončení fáze vyšetřování autonehody u policie rozhodne státní zástupce, zda podá vůči viníkovi autonehody obžalobu k trestnímu soudu (to znamená, že proběhne hlavní líčení u soudu) nebo vydá usnesení o podmíněném zastavení trestního stíhání (to znamená, že nebude řízení u soudu a když viník dodrží stanovenou zkušební dobu, tak se osvědčí a nebude již stíhán).

zavinil jsem dopravní nehodu

Zavinil jsem dopravní nehodu? Právní pomoc řidičům

Potřebujete právní pomoc při řešení této životní situace? Řešíte možnost podmíněného zastavení trestního stíhání? Můžete se na nás obrátit. Jsme advokáti, kteří vám mohou poskytnout komplexní právní pomoc v trestním řízení včetně pomoci při jednání s poškozeným a vaší pojišťovnou.

Mgr. Petr Škadra

Domluvte si schůzku

Napište nám pomocí formuláře a domluvíme si osobní schůzku.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.

Nezávazný kontakt

Kontaktujte nás pomocí formuláře, abychom si domluvili na řešení vašeho případu.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.