Jsem viník autonehody – jak postupovat?

Jste viníkem autonehody se zraněním a hrozí vám trestní stíhání. V tomto článku poradíme jak postupovat.

Zavinění dopravní nehody

Jsem viník autonehody může zaznít v myšlenkách řidiče po autonehodě. Ročně nastanou tisíce dopravních nehod se zraněním, kdy postačuje chvilková nepozornost, stres nebo únava a řidič může způsobit autonehodu se zraněním jiné osoby. Jak by měl postupovat viník autonehody, když není pochybností o jeho vině?

Jsem viník autonehody


Přestupek nebo trestný čin

S ohledem na vážnost způsobeného zranění poškozenému rozhodne policie, zda bude řidiče stíhat pro trestný čin (obvykle ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti) nebo postoupí případ magistrátu k přestupkovému řízení. Zpravidla využívá policie odborné vyjádření od znalců z oboru zdravotnictví ke stanovení délky léčby zranění poškozeného po autonehodě. Jsem viník autonehody se zraněním, jak tedy mám postupovat?

Viník dopravní nehody


Buďte aktivní v trestním řízení

Řidič obviněný ze způsobení autonehody by měl být aktivní v trestním řízení a zajímat se o stav vyšetřování. Vyšetřování je fáze trestního řízení, která nastává po sdělení obvinění řidiči (předcházející fáze je prověřování). Zejména by měl zkoumat posudky z oboru zdravotnictví, oboru dopravy a výslechy svědků a poškozeného autonehodou. Obviněnému náleží řada práv garantovaných trestním řádem včetně práva na nahlížení do trestního spisu.


Komunikujte s poškozeným a svojí pojišťovnou

Pokud jsem viník autonehody se zraněním, pak doporučujeme nahlásit dopravní nehodu své pojišťovně v rámci povinného ručení (takto postupujte, ačkoliv nejste viníkem autonehody) a poskytovat součinnost pojišťovně tak, aby poškozený obdržel odškodnění újmy na zdraví. Lze také doporučit komunikovat s poškozeným (pokud o komunikaci má poškozený zájem), zajímat se o jeho zdravotní stav a případně nabídnout pomoc, a to včetně finanční pomoci poškozenému nad rámec odškodnění z povinného ručení. Zpravidla viník autonehody zasílá omluvný dopis poškozenému.

Omluvný dopis po autonehodě


Podmíněné zastavení trestního stíhání

Po skončení fáze vyšetřování autonehody u policie rozhodne státní zástupce, zda podá vůči viníkovi autonehody obžalobu k trestnímu soudu (to znamená, že proběhne hlavní líčení u soudu) nebo vydá usnesení o podmíněném zastavení trestního stíhání (to znamená, že nebude řízení u soudu a když viník dodrží stanovenou zkušební dobu, tak se osvědčí a nebude již stíhán).

Jestliže jsem viník autonehody se zraněním, pak je cílem obviněného podmíněné zastavení trestního stíhání. O podmíněném zastavení trestního stíhání rozhoduje státní zástupce, kdy podmínkou je mimo jiné doznání viny a aktivní odčinění škody poškozenému (například omluvou a poskytnutím finanční kompenzace nad rámec odškodnění z povinného ručení). Každý případ je však individuální, kdy je na konečném rozhodnutí státního zástupce, zda využije možnosti podmíněného zastavení trestního stíhání. Aktivní snaha viníka nehody a komunikace i se státním zástupcem však pomůže.


Jsem viník autonehody – Právní pomoc řidičům

Potřebujete právní pomoc při řešení této životní situace? Můžete se na nás obrátit. Jsme advokáti, kteří vám mohou poskytnout komplexní právní pomoc v trestním řízení včetně pomoci při jednání s poškozeným a vaší pojišťovnou.

Mgr. Petr Škadra

Domluvte si schůzku

Napište nám pomocí formuláře a domluvíme si osobní schůzku.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.

Nezávazný kontakt

Kontaktujte nás pomocí formuláře, abychom si domluvili na řešení vašeho případu.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.