Nedání přednosti v jízdě se zraněním

Nedání přednosti v jízdě se zraněním? V článku se zaměříme na trestní stíhání po autonehodě.

Pokud jste obětí dopravní nehody se zraněním a nikoliv obviněným řidičem, pak klikněte ZDE.

Nedání přednosti v jízdě se zraněním

Nedání přednosti v jízdě se zraněním je bohužel realita českých silnic. Ve většině případů se však nejedná o úmyslné jednání, ale chvilkovou nepozornost řidiče. Zavinění autonehody se zraněním má však podstatné dopady pro řidiče, který nedal přednost v jízdě a způsobil nehodu.

Trestní řízení nebo přestupek?

Zásadní otázkou pro řidiče je, zda nedání přednosti v jízdě se zraněním bude posouzeno jako přestupek nebo trestný čin. Zjednodušeně řečeno, čím je zranění poškozeného vážnější, tím pravděpodobněji se bude jednat o trestný čin, byť nedbalostního charakteru. Obvykle je řidič obviněn z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Policie posuzující následky autonehody se zraněním obvykle zkoumá lékařské zprávy, neschopenku a konzultuje s odborným znalcem z oboru zdravotnictví.

Usmrcení z nedbalosti dopravní nehoda

Šetření autonehody v trestním řízení

Nedání přednosti v jízdě se zraněním, které je kvalifikováno jako trestný čin, je následně šetřeno v trestním řízení. Fáze trestního řízení jsou následující:

  • prověřování (před sdělením obvinění řidiči) – obvykle policie zajišťuje vysvětlení, případně již také znalecké posudky k vážnosti zranění poškozeného a také posudek k nehodovému ději;
  • vyšetřování (po sdělení obvinění řidiči) – probíhají výslechy na policii, případně se řeší znalecké otázky a další důkazy. Vyšetřování je ukončeno možností prostudovat trestní spis;
  • podání obžaloby a řízení před trestním soudem (pokud státní zástupce nerozhodne o podmíněném zastavení trestního stíhání, pak obvykle podá obžalobu na řidiče k trestnímu soudu).

Řada našich klientů se nás obrací s tím, že si přejí, aby jejich případ nedání přednosti v jízdě se zraněním nebyl řešen před trestním soudem, ale bylo dosaženo podmíněného zastavení trestního stíhání. Každý případ je individuální, ale níže uvádíme bližší podmínky pro podmíněné zastavení trestního stíhání.

Nedání přednosti v jízdě se zraněním

Podmíněné zastavení trestního stíhání

Podmíněné zastavení trestního stíhání zjednodušeně řečeno znamená, že případ autonehody nebude projednán u trestního soudu a obviněnému řidiči se stanoví zkušební doba.

Podmíněného zastavení trestního stíhání lze však docílit tím, že obviněný řidič dozná svoji vinu, projeví lítost a učiní kroky k náhradě škody poškozenému, což v praxi obvykle znamená nahlášení autonehody pojišťovně povinného ručení a poskytnutí finanční kompenzace nad rámec odškodnění z povinného ručení. Rovněž omluva obviněného vůči poškozenému například formou omluvného dopisu. Konečné rozhodnutí o postupu je však na státním zástupci.

Mgr. Radek Novotný a JUDr. Zbyněk Drobiš

Právní pomoc řidičům

Řešíte situaci nedání přednosti v jízdě se zraněním a související trestní řízení? Můžete se na nás obrátit. Poskytujeme komplexní právní pomoc řidičům v trestní obhajobě.

Mgr. Petr Škadra

Domluvte si schůzku

Napište nám pomocí formuláře a domluvíme si osobní schůzku.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.

Nezávazný kontakt

Kontaktujte nás pomocí formuláře, abychom si domluvili na řešení vašeho případu.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.