Omluvný dopis po autonehodě

Při zavinění dopravní nehody se zraněním zpravidla nastane trestní řízení vůči řidiči, kdy se často řeší omluvný dopis poškozenému. O co se jedná se dozvíte v článku.

Trestné činy v dopravě

Dopravní nehoda se zraněním nebo usmrcením obvykle představuje pro řidiče, který zavinil autonehodu, trestní stíhání pro ublížení na zdraví z nedbalosti, těžké ublížení na zdraví z nedbalosti nebo usmrcení z nedbalosti. Omluvný dopis po autonehodě je jedním z projevů řidiče k následkům autonehody. Tyto trestné činy v dopravě znamenají pro obviněného řidiče zpravidla několikaměsíční fázi vyšetřování u kriminální policie. Následné rozhodnutí státního zástupce o dalším postupu, a to konkrétně zda podá obžalobu vůči řidiči k trestnímu soudu, pak se koná hlavní líčení u soudu nebo rozhodne o podmíněném zastavením trestního stíhání, kdy zjednodušeně řečeno nepostupuje případ obviněného řidiče před trestní soud.

Omluvný dopis po autonehodě.

Omluvný dopis po autonehodě


Omluvný dopis po autonehodě

Pokud není pochybností o zavinění autonehody, kdy řidič je přesvědčen o své odpovědnosti za způsobení dopravní nehody se zraněním a důkazy jsou jednoznačné, pak by měl řidič směřovat své jednání tak, aby státní zástupce rozhodl o podmíněném zastavení trestního stíhání dle trestního řádu namísto podání obžaloby k soudu.

K dosažení tohoto cíle musí být řidič aktivní a zajímat se o průběh trestního řízení pro trestné činy v dopravě. Aktivně nahlásit dopravní nehodu svojí pojišťovně s poskytnutím maximální součinnosti a zajímat se také o následky způsobené poškozenému autonehodou, a to buď osobně, telefonicky nebo zasláním omluvného dopisu.

Omluvný dopis po autonehodě by měl adresovat viník autonehody poškozenému s vyjádřením jeho pocitů k následkům autonehody, s návrhem poskytnutím případné pomoci poškozenému, a to včetně návrhu finanční kompenzace nad rámec odškodnění z povinného ručení.

Jsem viník autonehody


Zavinění dopravní nehody

Zavinění dopravní nehody se zkoumá obvykle v rámci policejního vyšetřování prostřednictvím znaleckých posudků z oboru dopravy. Nikoliv ve všech případech se řidič považuje za viníka autonehody, a proto je nutné být aktivní a zajímat se o výsledky znaleckého posouzení.

Když je řidič přesvědčen o své odpovědnosti za způsobení autonehody, pak by měl adresovat omluvný dopis poškozenému, kdy kontaktní údaje na poškozeného lze zpravidla zajistit z trestního spisu.

Jestliže však není řidič přesvědčen o své vině a není rozhodnuto státním zástupcem o podmíněném zastavení trestního stíhání (doznání řidiče je podmínkou), pak je případ autonehody řešen před trestním soudem, a to provedením dokazování (znalecké posudky, výslechy, zdravotnická dokumentace poškozeného, aj.).

Trestní řízení dopravní nehoda


Advokát na trestní právo

Omluvný dopis po autonehodě je jedním z úkonů, který by měl viník autonehody učinit vůči poškozenému a policii tak, aby se snažil odčinit následky trestního činu a měl šanci přesvědčit státního zástupce o podmíněném zastavení trestního stíhání.

Potřebujete právní pomoc při řešení této životní situace? Můžete se na nás obrátit. Jsme advokáti, kteří vám mohou poskytnout komplexní právní pomoc v trestním řízení včetně pomoci při jednání s poškozeným a vaší pojišťovnou.

Mgr. Petr Škadra

Domluvte si schůzku

Napište nám pomocí formuláře a domluvíme si osobní schůzku.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.

Nezávazný kontakt

Kontaktujte nás pomocí formuláře, abychom si domluvili na řešení vašeho případu.

Odesláním souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů.